Füsun Gümeli – Yemek Fotoğrafçısı

İstanbul’da doğdu. Ortaöğrenimini Cağaloğlu Anadolu Lisesinde, yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinde tamamladı. Okul yıllarında fotoğraf çekmeye başlayan Füsun Gümeli çok uzun yıllardır yemek fotoğrafçılığı yapıyor. Müşteri portföyünü yayınevleri, reklam ajansları, yiyecek ve içecek firmaları ile yerli ve yabancı orijinli dergiler oluşturuyor. Bir dönem Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Yemek Fotoğrafçılığı ve Yemek Stilistliği dersleri de veren sanatçı, halen özel gruplara dersler vermeye devam ediyor.
İkbal Gıda’nın sektördeki 90. yılı şerefine hazırlanan Saray Mutfağı, Fatoş Yağcı’nın Çaya Davet ve Lezzet Takvimi-Çay Vakti, Ali Geyik’in Geleneksel Kürt Mutfağı, Ebru Şallı’nın Besleyici ve Lezzetli Çocuk Yemekleri, Ayşe Tüter ile Tefal’e özel Geleneksel Tatlar, Efes Lezzet Ortakları, Füsun Gümeli’nin fotoğrafladığı kitaplardan bazıları.

 fusun_gumeli

Füsun Gümeli Kadın vizyon röportaj

Bengü Doğruel – Prop ve Yemek Stilisti

1981 yılında Çanakkalede doğdu. Resim ve tasarıma ilgisine rağmen mühendislik eğitimi aldı. 1999 yılında girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi’den 2007 yılında yüksek mühendis olarak mezun oldu. Petrol ve Doğal Gaz  Mühendisliği ve Çevre Mühendisliği  alanlarında eğitim aldı. Çevre mühendisliği dalında danışmanlık hizmetlerine devam etmektedir.

Mutfakta geçirilen vakitleri hep çok sevdi. Yemek yapmak onun için bir mutluluk kaynağı. 2008 yılında ilk yemek blogunu açtı. Daha sonra www.pemberehber.com adlı web sayfasını kurdu. Aynı zamanda  www.ennefistarifler.com blogunun sahibidir. 6 yıldır yemek ve yaşam blogu yazarlığı yapıyor.  Amatör ruhla profesyonel anlamda grafik tasarımlar yapmaktadır.

Fatoş Yağcı – Tarif Geliştirme ve Yapım

Üniversite eğitimini Ev İdaresi üzerine tamamlayan Fatoş Yağcı, 2002 yılından bu yana Sofra Dergisi’nde “Çay saati” sayfalarını hazırlamaktadır. Hamur işine ve tatlıya düşkün herkese hitap eden tariflere imza atan Fatoş Yağcı’nın, hepsi birbirinden lezzetli pasta, börek, kek, kurabiye tariflerinin yer aldığı “Çaya Davet” ve “Lezzet Takvimi” adlı iki kitabı bulunmaktadır.